Leírás
Immunerősítő. Jelentős hatása van az érelmeszesedés folyamatának megállításában, amely elsősorban a magas vérnyomással rendelkező középkorú és idősebb férfiakat, a dohányosokat és a túlsúlyban szenvedőket veszélyezteti. A látóideg sorvadása esetén a homoktövis tea remek kiegészítője a homoktövis húsolajnak, magolajnak illetve tablettának.
Összetevők: csipkebogyó, homoktövis, izsópfű, szeder levél.
Adagolás: javasolt naponta 2-3 csésze fogyasztása
Homoktövis, a máj védelmére
A homoktövis védi és erősíti az immunrendszert, növeli szervezetünk védekezőképességének hatékonyságát, késlelteti az öregedési folyamatokat. Általános legyengülés, illetve különösen fertőző betegségek és műtétek után jó immunrendszer-erősítő – javítja az általános egészségi állapotot. A homoktövis nagy C-vitamin-tartalma miatt ideális megfázások kezelésénél. Zsíroldó hatású, fokozza az anyagcserét, így segít az optimális testsúly megtartásában. Kedvezően hat a gyomor- és nyombélfekélyre, védi a májat. Speciális zsírsavösszetétele révén csökkenti a vér koleszterinszintjét, s így lassítja az érelmeszesedési folyamatok kialakulását. májvédő hatásáról számos tanulmány készült. Bevitelével csökkenthetők az emelkedett májfunkciós paraméterek. A májsejt regenerációban fontos szerepet játszik. A májenzimek hatékonyságát fokozza, ezáltal felgyorsítja a méregtelenítő funkciójukat. Ennél hatékonyabb növény talán nem is létezik a máj regenerálására.
Gyógyteák, gyógynövény teák
A gyógyteák azon növényekből összeállított teakeverékek, melyekből teát főzve egyes betegségek tüneteit csillapíthatjuk, illetve gyógyulhatunk fel belőlük. A különböző gyógynövények több eltérő hatású hatóanyagot is tartalmazhatnak, ezért egy-egy gyógynövény többféle betegség kezelésére is alkalmas lehet. A gyógynövények fogyasztása során fontos a szabályos időközönkénti ismétlődés elve, mert az emberi szervezet is ciklusosan működik. Ez azt jelenti, hogy szabályos időközönként szüneteltetni kell a kúrát. A tea fogyasztása csak akkor lesz eredményes, ha azt következetesen és kitartóan végzik megfelelő adagolás és táplálkozás mellett. Az egykomponensű gyógyteák és gyógytea keverékek olyan termékek, amelyeknek alapanyaga kizárólag a gyógynövény hatásos része. A bio teák olyan gyógynövény alapú teák, melyek megfelelnek a bio termékekre vonatkozó minden előírásnak termőhely, begyűjtés, talajvédés-kártevő-mentesítés, feldolgozás, raktározás tekintetében és mindezt szigorú dokumentációval igazolják. Az élvezeti teák olyan teakeverékek, amelyek alapanyaga a gyógynövény hatásos része, de élvezeti értékét temészetes vagy természetazonos anyagokkal fokozták.
Gyógyteák, gyógynövény teák elkészítése
Gyógyteát legegyszerűbben a gyógyfüvek forrázásával készíthetjük. A teakeveréket tegyük a teakészítő edénybe, majd öntsünk rá forrásban lévő vizet, azután 10 percre fedjük le. Főzéssel is készíthetünk gyógyteát, elsősorban gyökerekből, kérgekből, de a virágokat, leveleket is felhasználhatjuk. A teaanyagot forrásban lévő vízhez adjuk, az edényt lefedjük, majd néhány percig forraljuk. Utána a tűzről levett főzetet állni hagyjuk legalább 30 percig. Fogyasztás előtt leszűrjük. A gyógyteák elkészítéséhez zománcozott, tiszta, jól zárható fedővel rendelkező edényt használjunk. Ha más utasítás nincs, adagonként egy evőkanál teakeveréket és 2,5-3 dl vizet mérjünk ki. Az elkészített teákat, ha ellenjavallat nincs, cukorral, a köhögést csillapító teákat mézzel édesítjük. Az étvágyat csökkentő teákat az étkezést megelőzően 20 perccel, az emésztést elősegítő, epe- és májbetegségeket gyógyító teákat az étkezés végén kell alkalmazni. A vízhajtó, köhögéscsillapító, magas vérnyomást csökkentő teákat napközben bármikor, a gyomorsavcsökkentő, bélféregűző teákat este kell fogyasztani. A teából egyszerre csak annyit készítsünk, amennyire alkalmanként szükségünk van. Ha naponta többször teázunk, akkor egyszerre nagyobb mennyiséget is főzhetünk. A maradékot mindig hűvös helyen tároljuk.