Leírás
Bőrápoló kozmetikai készítményekbe bőrkondicionáló, lemosó, korpásodás elleni, izzadásgátló, bőrvédő, összehúzó és dezodoráló anyag.
Alkalmazása különösen előnyös bőrgomba elleni készítményekbe.
Kiegyensúlyozza a lelkiállapotot, mérsékeli a mélabússágot, eloszlatja a félelmeket,nyugtató és felemelő hatással bír.
- párologtatásra, légfrissítésre
- aromafürdő
- szauna
- masszázs
- bőrápollásra
- hajápolásra
- szájvíz
Jól keverhető az alábbi olajokkal: borsmenta, citrom, ilang-ilang, zsálya, grapefruit, levendula, narancs, római kamilla, rozmaring, szegfűszeg.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések
-az illóolaj belsőleges alkalmazása a magas tujon tartalom miatt óvatosságot igényel, öngyógyításban nem ajánlott. külsőleges, kozmetikai célú alkalmazásakor ezekkel a kedvezőtlen hatásokkal nem kell számolnunk.
– ne alkalmazza várandósság idején!
Az orvosi zsálya illóolaj enyhén toxikus, közepes mértékben bőrirritáló, nem bőrérzékenyítő és nem fototoxikus.
A Földközi-tenger északi partvidékén honos orvosi zsálya(Salvia officinalis ) leveleinek illóolaj-tartalma 0,5-2,5%,fő összetevöi az alfa- és a béta-tujon, kámfor és az 1,8 cineol ez a 4 alkotórész teszi ki az illóolaj 70%-át. leveleiből állítják elő vízgőz- desztillációval, és mintegy 0,5-2,5%-os hozammal.
Az orvozsi zsálya illóolaj kinyerése: leveleiből vízgőz- desztillációval történik. Az illóolaj színe sárga vagy halványzöldes.
Illata átható, édeskés fűszeres enyhén gyógynövényes balzsamos kámforos illatjegyekkel
Kiegyensúlyozza a lelkiállapotot, mérsékeli a mélabússágot, eloszlatja a félelmeket, nyugtató és felemelő hatással bír.
Az orvosi zsálya illóolaj jól harmonizál a citrom, levendula, rozmaring, borsmenta, kakukkfű, fenyő, geránium illóolajjal Kedvező hatását annyiféle betegség ellen találták jótékonynak, hogy egyenesen „csodaszernek” kezdték tekinteni.
Az illóolaj nyákoldó, köptető, köhögéscsillapító, antimikrobiális, gyulladáscsökkentő, valamint izzadáscsökkentő főbb hatásokkal bír.
Az illóolajat külsőleg légutak hurutos állapota, homlok- és arcüreg gyulladás, fogínygyulladás, fogágybetegség és rossz szájszag, valamint izületi- és izomfájdalmak kezelésére használják bedörzsölőszerek, masszázs- és fürdőolajok, ill. szájápoló készítmények alkotórészeként.
A zsálya már az ókorban is közkedvelt gyógy-, fűszernövény volt. Neve a Salvia, a salvare – gyógyítani szóból ered.
A legenda szerint gyógyító erejét Szűz Máriától kapta, mert leveleivel elrejtette Őt és a kis Jézust, amikor azok Heródes katonái elől menekültek. Dioszkuridész is dicsérte sebgyógyító, vizelethajtó és vérzéscsillapító hatását.
A kolostori gyógyászatban a zsálya az egyik legkeresettebb növény volt. A kolostorok kerti tervrajzában kiemelték az ültetési helyét.
Nagy Károly is nagy tiszteletben tartotta a zsálya gyógyerejét, és elrendelte Capitulare de vilisben a termesztését
A kínai orvosok az európai eredetű gyógynövényt álmatlanság, kedélybetegség, elmebaj, emésztési problémák, menstruációs panaszok és szoptatós anyák emlőgyulladása (mastitis) ellen egyaránt javallották.
Az ayurvédikus hagyományos indiai orvosok az indiai zsályát hasonló módon alkalmazták, de emellett aranyér, tripper (gonorrhoea), vaginitis, és a szem megbetegedéseinek kezelésére is felhasználták.
John Gerard herbalista úgy tartotta, a zsálya „különösen jótékony a fej és az agy betegségeire. Javítja az érzékeket, erősíti az izmokat, visszaadja az egészséget a szélütéseseknek, és elmulasztja a tagok remegéseit.”
Nicholas Culper, a XVII. századi angol herbalista egyetértett Gerarddal, és a zsályát így ajánlotta: „vízben vagy borban készült főzetével mossuk a fájó szájat, torkot, az üszögöt, valamint a férfi és női altestet (nemi szerveket).”
Felhasználási módok
- Párologtatásra, fürdőben, léguti hurutoldásra, homlok- és arcüreg gyulladás kezelésére.Az egyik leghatásosabb illóolaj a menstruációs görcsök kezelésére, hasra tett meleg borogatással, enyhíti a fájdalmat.
- Samponhoz adva segít megelőzni a korpásodást és kiegyensúlyozni a faggyútermelést. Minden hajtípusra ajánlott.
Szájápoló készítményben (öblítésre, fogkrémbe) fogínygyulladás, fogágybetegség és rossz szájszag ellen. - Hordozó olajba keverve, a mellkas és váll területének masszírozásával enyhíti az asztma tüneteit. Krémekben leginkább tág pórusú, zsíros, pattanásos bőrre. Bedörzsölő szerként ízületi- és izomfájdalmak kezelésére.
A zsálya a legeuforikusabb illóolaj, szinte a narkotikumhoz hasonló, felemelő érzést produkálhat. Méregtelenítő, érzéki és élénkítő hatású.
Szájviz:
Gargalizáláshoz, szájöblítéshez 2-3 csepp illóolaj 200 ml vizben elkeverve.
Párologtatásra: 5-8 csepp illóolajat az aromalámpa vízzel töltött részébevagy a párologtatóba cseppentünk.
Aromafürdőhöz: tegyél 1 kád vízhez 2-3 csepp, csepp, evőkanálnyi mézben, tejben vagy tejszínben elkevert illóolajat! A fürdő frissítő hatású.
Bőrfrissítő masszázshoz: kb. 2 evőkanálnyi mandula- vagy jojobaolajhoz keverj 1 csepp illóolajat, és masszírozd a bőrbe!
Az orvosi zsálya illóolaj a bőrbe masszírozva a vérbőség fokozásával fejtik ki frissítő, élénkítő hatását
Szaunázáshoz: adjon 1-2 csepp orvosi zsálya illóolajat a felöntő-kanál vizéhez, és öntse a forró kövekre!
Bőrápolásra, bedörzsölőnek: 1 evőkanál mandulaolajban keverjen el 1 csepp orvosi zsálya illóolajat, majd néhány cseppet masszírozzon a bőrbe! Frissítő, puhító hatású.
Hajápolásra: egyaránt alkalmas a korpás fejbőr, a zsíros-, és a száraz haj kezelésére
– 2 csepp orvosi zsálya illóolajat a samponhoz keverve masszírozd a fejbőrbe! hajmosást követően alaposan öblítsd le!