Leírás
Illat: Meleg, virágos fejillat és édes gyümölcsös, gyógynövényes aljegyek jellemzik.
- párologtatásra, légfrissítésre
- pihentető aromafürdőhöz
- nyugtató, görcsoldó masszázshoz
- szaunázáshoz
- bőrápolásra, bedörzsölőnek
- hajápolásra
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
– kismamáknak az első trimeszterben kerülendő!
– nem toxikus, nagyon enyhén irritáló, nem érzékenyítő, nem fototoxikus
– olyan egyéneknél, akiknek ismert allergiája van fészkesvirágzatú növényekre, azoknál előfordulhatnak allergiás reakciók a növény használatakor.
A fészkesvirágzatúak családjába tartozó gyógynövény botanikai neve Anthemis nobilis. A Római kamilla intenzív, átható, édeskés illatú illóolaját a virágaiból állítják elő vízgőz desztillációval.
A régi rómaiak a kamillát tömjén és italok készítésére használták. Hippokrátesz, ókori görög orvos, úgy vélte, hogy a gyógynövény enyhíti a menstruációs görcsöket, és alkalmas a vértolulás kezelésére.
A középkorban az angolszászok a kilenc szent gyógynövény egyikének tekintették a kamillát.
A szerzetesek kísérletezés útján szereztek tapasztalatokat a növény gyógyító hatásáról. Egyesek arról számoltak be, hogy jó eredmények érhetőek el vele az allergiás bőrkiütések kezelésében.
A növény hasznos szorongás, álmatlanság, emésztési zavarok, gyomorhurut, fekélyes vastagbélgyulladás, hasmenés, menstruációs zavarok, migrén, bőrbetegségek, ekcéma, sebek és égési sérülések, kötőhártya-gyulladás, fogzási panaszok (kisgyermekeknél) és még egyéb betegségek esetében is.
A kamilla használható gyomor- és bélgörcsök, bőr- és bélgyulladások esetében.
A kamilla görcsoldó, antiallergén, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, fájdalomcsillapító és nyugtató hatása számtalan betegség esetében nyújt enyhülést.
A kamillát a növények doktorának is nevezik. Ha kertünkben egy beteg növény mellé ültetjük, akkor annak állapota szemmel láthatóan javulni kezd.