Leírás
100%-os illóolaj
Mennyisége: 5 ml
Kinyerése: virágok desztilációjából
Illat: meleg, fűszeres, kámforos fejillattal és átható, orvosságos aljegyekkel rendelkezik.
Ajánlás: légterek frissítése, párologtatás, aromafürdő, gombásodásra hajlamos láb ápolására lábfürdő, zsíros, korpás haj ápolása, horzsolásra, pattanásra, rovarcsípés okozta viszketésre
Jól keverhető az alábbi olajokkal: borsmenta illóolaj, citrom illóolaj, eukaliptusz illóolaj, levendula illóolaj, zsálya illóolaj, rozmaring illóolaj, római kamilla illóolaj.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
– Közvetlenül a bőrön csak pattanásokra és szemölcsökre használjuk!
A teafa illóolaj (Aetheroleum melaleucae) a mirtuszfélék családjába (Myrtaceae) tartozó ausztrál teafa (Melaleuca alternifolia) leveleiből, vízgőz-desztillációjával készült esszencia.
Az egyik legismertebb illóolaj, felhasználási lehetősége szinte végtelen.
A teafa illóolaj a víz állagához hasonló, áttetszően tiszta és a világos sárga közötti színű, melynek rendkívüli fertőtlenítő hatása van.
- A teafaolajat általában fertőzések helyi kezelésére használják. Ausztráliában gyógyszerként tartják számon. Általános fertőtlenítőszer, elpusztítja nemcsak a gombákat és a baktériumokat, de még a vírusokat is.
70 kg növényi anyagból 1 kg illóolaj készül. A teafa illóolajának gyógyító tulajdonságát a terpinen-4-ol hatóanyag adja.
A teafa illóolaj meleg, fűszeres, kámforos fejillattal és átható, orvosságos aljegyekkel rendelkezik.
Az igazi teafa illóolajának két „kemotípusa” ismert, a terpinénol és a cineol típus, a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben az első típusba tartozó illóolaj a hivatalos.
Az eredetileg Ausztráliában, őshonos növényt a bennszülöttek orvosságként ismerték.
Az 1770-es években James Cook kapitány és legénysége megfigyelte, hogy az ausztrál őslakosok a fa leveleiből teát, illetve fűszeres söritalt készítettek.A levelek főzetét a tea helyettesítésére használták, ezért a növényt az angolok teafának (tea tree-nek) nevezték el.
Az őslakosok a teafát gyógyászati célra is használták, belsőleg és külsőleg egyaránt. Légzőszervi bántalmakat (meghűlés, köhögés, orrdugulás, láz), izomfájdalmakat, bőrbetegségeket, szemproblémákat, illetve emésztőszervi betegségeket kezeltek vele.
A teafa illóolajjal kapcsolatos klinikai kísérleteket az 1920-as években egy sydney-i vegyész Arthur Penfold kezdte meg, és az eredmények messze felülmúlták a várakozásokat. Kiderült, hogy a teafaolajnak 10-13-szor erősebb antiszeptikus hatása van, mint az akkoriban használatos fenolnak (karbolsav).
1930-ban további orvosi szakcikkek jelentek meg, amelyek a teafaolajat mint erős természetes antibiotikumot dicsérték, amely nem okoz mellékhatást a kezelendő szövetben, és az emberi szervezetre nem mérgező.
A 1930-as évek vége felé a teafaolajat már valódi csodaszernek tartották szinte minden baktérium, vírus vagy gomba által okozott fertőzésben.Emiatt a II. világháború idején az ausztrál és a brit katonák sebeinek kezelésére – természetes antibiotikumként, antiszeptikumként – használták, mégpedig igen jó eredménnyel.
1940-ben a penicillin megjelenése csaknem kiszorította a gyógyítás területéről, majd az 1970-es években újra az érdeklődés központjába került.
A teafaolajat a 1980-as évek elején kezdték a nőgyógyászatban is alkalmazni. Használata különösen a vagina gombás fertőzése (candida albicans) és gyulladása (trichomonas vaginalis) esetében sikeres,valamint a légutak bakteriális és vírusos fertőzéseiben, a bőr- és körömgombásodásban.
A teafa illóolaj baktériumölő képességét klinikailag is bebizonyították.Teafa illóolajat évszázadok óta alkalmazzák erős gombaölő, fertőzés-gátló és sebgyógyulást elősegítő hatása miatt. Túlérzékeny bőrűek ne használják! Közvetlenül a bőrön csak pattanásokra és szemölcsökre használjuk!
Párologtatás: cseppentsen 5-8 csepp teafa olajat az aromalámpa vízzel töltött részébe vagy a párologtatóba.
Tisztító, frissítő hatású.Aromafürdő: 4 csepp illóolajat egy evőkanál tejben vagy mézben elkeverünk, majd ezt adjuk a fürdővízhez.
Javasolt fürdési időtartam: 10-15 perc.Lábfürdő gombásodásra hajlamos láb ápolására: egy evőkanál sóra cseppentsünk 10-20 csepp illóolajat, majd 2-3 liter langyos vízben keverjük azt el. 15-20 percig áztassuk benne a lábat.
Frissíti a láb bőrét, bőrnyugtató fertőtlenítő hatású, csökkenti a lábszagot.
Zsíros, korpás haj ápolása: 15 ml samponhoz (kb. amennyivel egyszeri alkalommal szoktunk hajat mosni) keverjünk 3 csepp illóolajat, majd a szokásos módon mosunk hajat.
A habot hagyjuk 3 percig a fejünkön, majd meleg vízzel öblítsük le.
A teafa illóolaj kivételesen jó hatással van a hajra illetve a fejbőrre.Csökkenti viszketését, szabályozza a faggyútermelődést. Nyugtató hatású, megvéd a korpaképződéstől.
Horzsolásra, pattanásra, rovarcsípés okozta viszketésre: 1 teáskanál olíva olajban 1-3 csepp illóolajat elkeverünk, majd finoman a bőrbe masszírozzuk.