Leírás
A mosószóda közel olyan kíméletes környezeti szempontból, mint a mosódió. Használható gépi, illetve kézi mosáshoz önmagában vagy mosóporral keverve.
Vízlágyító, zsíroldó és tisztító hatása már viszonylag kis mennyiség esetén is jelentõs: 30 liter vízhez kb. 3-4 evõkanál szükséges; ezel kb. fél adag ruhát moshatunk az automata mosógépekben. Kevés szódabikarbónával keverve a mosóhatás fokozható, erõsen szennyezett ruhák tisztításához a szintén környezetbarát fehérítő és folttisztító só használatát javasoljuk. Öblítéshez ecetet ajánlunk, melyet természetes illóolajokkal tehetünk illatossá. A mosószódát használhatjuk mosódióval keverve is, ezt fõleg fehér ruhák esetében ajánljuk. Az erõsen szennyezett ruhák tisztításához javasoljuk az áztatást!
A mosószódát mosogatáshoz és általános tisztítószerként is használhatjuk! Adagolását a következõk szerint javasoljuk:
ÁLTALÁNOS TISZTÍTÁS: 1 evõkanál mosószóda 1 liter vízhez bármilyen zsíros szennyezõdésre (csempe, tûzhely, padló tisztítása).
Ha egy liter forró vízben feloldunk három evõkanálnyi mosószódát, a legzsírosabb tûzhelyet, csempét, linóleumot is megtisztíthatjuk. A piszkos kefék, konyharuhák, rongyok, szivacsok meleg, mosószódás vízben tisztíthatók, szagtalaníthatók.
Mosásnál a szokásosan használatos mosópor (vagy mosódió!) adagjának a felét helyettesíthetjük mosószódával, de fehér ruhákhoz hagyományos mosópor nélkül is használhatjuk. Ha erõsen szennyezett, foltos, olajos ruhát mosunk, egy éjszakára áztassuk be mosószódás langyos vízbe.
Mosogatáskor 5 liter forró vízben oldjunk fel egy evõkanál mosószódát. Az oldat eltávolítja az edényekrõl a zsiradékot, az égett foltokat. Az üvegedényeket elmosás után ecetes vízzel ajánlatos leöblíteni, különben foltosan száradnak. Figyelem! Alumínium edényeket ne mossunk vele!